6 Czerwiec, imieniny obchodzi: Dominika, Laura, Norbert         
 
 
 
Sakramenty Święte
Msze Św. i Nabożeństwa
Kancelaria Parafialna
Modlitwy
Koronka do Miłosierdzia Bożego
Rachunek Sumienia
Stolica Apostolska
Jan Paweł II
zobacz mapę
PRO MEMORIA - przypomnienie Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej 2020.03.21

PRO MEMORIA

 

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, Kuria Pelplińska przypomina:

  1. W dalszym ciągu obowiązują w diecezji zalecenia Biskupa Pelplińskiego opublikowane w Kurendzie nr 11/2020 z 13 marca 2020 r. poz. 53 i 54 oraz komunikat Biskupa Diecezjalnego, opublikowany 13 marca 2020 r. wieczorem.

  2. Kapłani proszeni są o jedność, zwłaszcza w kwestii udzielania wiernym Komunii Świętej na rękę oraz przestrzegania zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób.

  3. Odpowiadając na pytania księży proboszczów, ewentualne odwołania Mszy Świętych w parafiach, mogą mieć miejsce tylko za zgodą Kurii Diecezjalnej.

  4. Kapłani, którzy zostaliby poddani kwarantannie, powinni o tym fakcie niezwłocznie poinformować Kurię i zachować przepisy wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego.

  5. W parafiach już teraz należy zwiększyć możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, albowiem dotychczasowy zwyczaj wzajemnej pomocy w dekanatach, może być niemożliwy do zrealizowania. Stąd należałoby zaproponować wiernym stałe, a nawet codzienne „dyżury spowiedziowe” w godzinach wyznaczonych według rozeznania księdza proboszcza. W miarę możliwości, z powodu wątpliwości czy folia w konfesjonale może być traktowana jako zabezpieczenie dla kolejnych penitentów, warto byłoby spowiadać w zakrystii, bocznej kaplicy, salce lub innym pomieszczeniu, stawiając tam przenośny konfesjonał i zachowując odstęp kapłana od penitenta, dla którego można przygotować klęcznik lub krzesło. Można w tym czasie w kościele wystawić Najświętszy Sakrament do adoracji w ciszy i np. co godzinę udzielać wiernym Komunii świętej.

  6. Msza Święta pogrzebowa sprawowana jest tylko dla najbliższej rodziny bez wprowadzania trumny do kościoła.[ wstecz ]
 
 
Parafia Św. Kazimierza w Kartuzach, tel. 058 681 18 04, kom. 791-846-806, e-mail: biuro@kazimierz.kartuzy.pl
Kartuzy 83-300, ul. Dworcowa 8